طرح درس خانم فغانی از اسلام آباد

بسمه تعالی

عنوان درس و دوره تحصیلی: اجتماعی سال دوم راهنمایی نام و نام خانوادگی تهیه کننده:

شهناز فغانی از مجتمع آموزشی : امام حسین (ع) – اسلام آباد تاریخ : ۵/12/89

هدف های اصلی این درس عبارتند از:

آشنایی با گروه و انواع گروه

اینجانب مطالب این درس را اینگونه ارائه می نمایم :

در این درس از دانش آموزان می خواهیم ویژگیهای مشترک خود را در کلاس بگویند و چه ویژگیهای مشترکی

بین اعضای کلاس وجود دارد .

هر دانش آموز پاسخ خود را در این رابطه خواهد داد و خودم پاسخ آنها را کامل می کنم

و با یک جمع بندی گروه را تعریف می کنیم

و ویژگیهای یک گروه گفته میشود و راجع به گروه های مختلف بحث می کنیم (خانواده ؛ اداری ؛ .....)

نکات قابل توجه اساسی که در تدریس این درس باید مورد تاکید قرار گیرد :

ویژگیهای گروه ؛ اولین گروهی که ما در آن قرار داریم ، تفاوت گروه ها با یکدیگر ، شباهت گروهها با یکدیگر .

دو سئوال اساسی همراه با پاسخ از این درس که می تواند دربر گیرنده موضوع درس از یک سو و قابلیت طرح

در امتحان از سوی دیگر باشد عبارت است از :

1- انواع گروه را نام ببرید و برای هر یک مثالی بزنید؟

پاسخ : الف) نخستین شامل خانواده ، دوستان . ب) دومین شامل موسسات و سازمانها ، دانشگاهها .

2- ویژگیهای گروه را بنویسید ؟

پاسخ : الف) خصوصیات و فعالیت های مشترک . ب) روابط متقابل و نسبتا پایدار و منظم .

بسمه تعالی

عنوان درس و دوره تحصیلی: اجتماعی سال دوم راهنمایی نام و نام خانوادگی تهیه کننده: شهناز فغانی

از مجتمع آموزشی : امام حسین (ع) – اسلام آباد تاریخ : ۵/12/89

هدف های اصلی این درس عبارتند از:

علت بوجود آمدن موسسات مختلف

اینجانب مطالب این درس را اینگونه ارائه می نمایم :

درس را از خانواده شروع می کنیم و خانواده های زمان قدیم را با خانواده های زمان حال مقایسه می نمائیم و از دانش آموزان

می خواهیم بگویندچه فرقی بین زندگی قدیم با زندگی در زمان حال وجود دارد و مشکلات آنها گفته شود.

با یک جمع بندی از صحبتهای دانش آموزان و کامل کردن بحث آنها علت بوجود آمدن موسسات مختلف را می گوئیم .

نکات قابل توجه اساسی که در تدریس این درس باید مورد تاکید قرار گیرد :

1- تقسیم کار باعث تخصصی شدن کارها و پیدایش افراد متخصص شد .

2- عواملی که باعث بوجود آمدن موسسات مختلف شد .

دو سئوال اساسی همراه با پاسخ از این درس که می تواند دربر گیرنده موضوع درس از یک سو و قابلیت

طرح در امتحان از سوی دیگر باشد عبارت است از :

1- چه عواملی باعث بوجود آمدن موسسات مختلف شد ؟

پاسخ : الف) تخصصی شدن کارها ، ب) افزایش جمعیت و مشکلات آن ، ج) نیازهای جدید .

2- کدام عامل باعث تخصصی شدن کارها و پیدایش افراد متخصص شد ؟

پاسخ : تقسیم کار

2

بسمه تعالی

عنوان درس و دوره تحصیلی: اجتماعی سال دوم راهنمایی نام و نام خانوادگی تهیه کننده: شهناز فغانی

از مجتمع آموزشی : امام حسین (ع) – اسلام آباد تاریخ : ۵/12/89

هدف های اصلی این درس عبارتند از:

آشنایی دانش آموزان با انواع مبادلات در زمان های گذشته .

اینجانب مطالب این درس را اینگونه ارائه می نمایم :

در کلاس از این سئوال شروع می کینم که در خانواده چه نیازهایی مهم است و مردم برای بدست آوردن کالاهای مورد نیاز خود چه کارهایی انجام می دهند

و با دانش آموزان به بحث و گفتگو می پردازیم .

نکات قابل توجه اساسی که در تدریس این درس باید مورد تاکید قرار گیرد :

مبادلات مختلف در زمان های گذشته ، مبادله های مستقیم و غیرمستقیم ، کالاهای واسطه در زمان های گذشته

در کشورهای مختلف چه بوده است و چگونگی بوجود آمدن پول را می گوئیم .

دو سئوال اساسی همراه با پاسخ از این درس که می تواند دربر گیرنده موضوع درس

از یک سو و قابلیت طرح در امتحان از سوی دیگر باشد عبارت است از :

1- مبادله مستقیم و غیرمستقیم را تعریف کنید ؟

پاسخ : مبادله کالا با کالا را مبادله مستقیم گویند و مبادله کالا با کالاهای واسطه را مبادله غیرمستقیم می گویند .

2- فعالیت های اقتصادی را تعریف کنید ؟

پاسخ : همه کارهایی که ما برای تهیه کالاهای مورد نیاز خود انجام می دهیم فعالیت های اقتصادی هستند .

طرح درس های خانم فریبا احمدی از دهلی

باسمه تعالي

عنوان درس و دوره تحصيلي :

درس چهار دهم جغرافي سوم راهنمايي مبحث مهاجرت صفحه 70 تا صفحه 72 كتاب

از مجتمع آموزشي ايرانيان دهلي نو

نام و نام خانوادگي تهيه كننده : فريبا احمدي

تاريخ :11/12/89

اهداف كلي اين درس عبارت اند  از:

1- انواع مهاجرت

2- دلايل مهاجرت

3- تعريف مهاجرت

اينجانب مطالب اين درس را اينگونه ارائه مي نمايم:

درس را با طرح سوال مهاجرت چيست در كلاس شروع مي نمايم سپس پاسخ هاي دانش آموزان را پاي تخته مي نويسم

و به تعريف درست آن مي پردازم آنگاه به طرح این سوال چرا مهاجرت صورت ميگيرد ؟دلايل مهاجرت را

مورد بحث قرار ميدهيم سپس به بيان تقسيم بندي مهاجرت مي پردازيم وبا توجه به پاسخ دانش اموزان در مورد انواع مهاجرت درمورد تقسيم بندي انواع مهاجرت ها توضيح ميدهم

مثلا با طرح اين سوال كه جمعيت ايرانياني كه هم اكنون در هند زندگي ميكنند چه نوع مهاجرتي را انجام ميدهند؟

وبا ذكر مثال هايي ديگر مثل مهاجرت كوچ نشينان يا مهاجرت فلسطيني ها و افغاني ها توضيح ميدهم .

نكات قابل توجه اساسي كه در تدريس اين درس بايد مورد تاكيد قرار ميگيرد :

1- مفهوم مهاجرت و دلايل انرا بدانند.

2- انواع مهاجرت را نام ببريد و تعريف كنيد.

دو سوال اساسي همراه با پاسخ اين درس كه ميتواند در برگيرنده موضوع درس از يك و قابليت طرح در امتحان از سوي ديگر باشد.

1- مهاجرت را تعريف كنيد و دلايل انرا بنويسيد:

به جابجايي جمعيت مهاجرت ميگويند و دلايل آن عبارتند از دلايل طبيعي مثل كم شدن آب و نامطلوب شدن شرايط آب و هوا سيل و زلزله و دلايل اقتصادي كم شدن در آمد خانواده تعطيل شدن معادن و كارخانه ها دلايل سياسي (اختلافات مرزي و جنگ مسائل اجتماعي و فرهنگي )

2- انواع مهاجرت هاي زير را تعريف كنيد :

مهاجرت خارجي : عبور از مرزهاي بين المللي

مهاجرت اختياري : مهاجران با ميل و تصميم خود جابجا مي شوند .

مهاجرت فصلي ( موقت ) مهاجرت با قصد باز گشت را گويند

-----------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

باسمه تعالي

عنوان درس و دوره تحصيلي: اجتماعي سال دوم راهنمايي

( درس چهارم بانك در زندگي ما چه نقشي دارد؟ )

مبحث خدمات بانك به مردم صفحه 26 و صفحه 27 كتاب اجتماعي

نام و نام خانوادگي تهيه كننده : فريبا احمدي

از مجتمع آموزشي ايرانيان – دهلي نو تاريخ : 11/ 12/ 1389

اهداف كلي اين درس عبارتند از :

1- تعريف سپرده

2- تعريف انواع سپرده

3- ساير خدمات بانك به مردم

اينجانب مطالب اين درس را اين گونه ارائه مي نمايم :

ابتدا با طرح سوال مهمترين وظيفه باتك چيست ؟ درس را شروع مي نمايم و سپس به تعريف سپرده مي پردازم سپس از دانش آموزان سوال ميكنم آيا حساب پس انداز يا سپرده ا ي در بانك دارند و با توجه به پاسخ آنان به توضيح و بيان انواع سپرده در بانك مي پردازم و و مزاياي هر يك از انواع سپرده را در بانك بيان ميكنم و سپس ساير انواع خدمات و دادن انواع تسهيلات را غيراز دريافت سپرده از دانش آموزان سوال ميكنم و ساير خدمات را بيان كرده و توضيح ميدهم .

نكات قابل توجه اساسي كه در تدريس اين درس بايد مورد تاكيد قرار گيرد :

1- مهمترين وظيفه بانك ( دريافت سپرده را بدانند )

2- انواع سپرده را نام ببرند و توضيح دهند

3- ساير تسهيلات بانك به مردم را نام برده و توضيح دهند

دو سوال اساسي همراه با پاسخ از اين درس كه ميتواند در بر گيرنده موضوع درس از يك سو و قابليت طرح در امتحان از سوي ديگر باشد عبارت ا ست از:

1- انواع سپرده در بانك را نام ببريد و يك مورد را توضيح دهيد :

قرض الحسنه پس انداز - قرض ا لحسنه جاري - سپرده سرمايه گذاري

قرض الحسنه جاري : گروهي پول خود را به بانك مي سپارند و دفتر چه باريك وكوچكي به نام دسته چك دريافت ميكنند. دارنده دسته چك در هر زمان و در هر كجا كه مايل باشد مي تواند از سپرده خود خرج كند و به اين صورت كه به جاي پول به طرف مقابل خود يك برگه دست چك ميدهد .

2- ساير خدمات بانكها به مردم را بنويسيد ؟

دادن انواع تسهيلات به مردم( تسهيلات خريد مسكن يا تعميرات مسكن) – تهيه جهيزيه هزينه هاي مربوط به ازدواج – ارائه انواع چكها( مسافرتي و تضميني )-

ارائه انواع پول هاي رايج دنيا (ارز )

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

با سمه تعالی

عنوان درس ودوره تحصیلی: تاریخ اول راهنمایی

درس دوم :انسانهای اولیه چگونه می زیستند(مبحث زندگی کوچ نشینی- شغل و جامعه کوچ نشینان)

از مجتمع آ موزشی :ایرانیان-دهلی نو

نام و نام خانواگی تهیه کننده:فریبا احمدی تاریخ:11/12/89

اهداف کلی عبا رتند از:

1-تعریف زندگی کوچ نشینی 4-تعریف قبله

2-شغل و مسکن کوچ نشینان 5-مهمترین ویژگی های زندگی قبیله ای

3-دلایل کوچ کردن کوچ نشینان 6-خصوصیات کوچ نشینان

اینجانب مطالب این درس را این گونه ارائه می نمایم:

ابتدا با طرح سوال کوچ نشینی چیست ؟توجه دانش آموزان را به مطالب درس جلب می کنم سپس با کمک دانش آموزان به تعریف زندگی کوچ نشینی می پردازم وسپس شغل کوچ نشینان را که به دلیل مهاجرت کردن آنها نمی تواند کشاورزی باشد شرح می دهم سپس به توضیح دلایل چادر نشینی کوچ نشینان وجنس چادرهای آنها می پردازم .از دانش آموزان سوال می کنم که چرا کوچ نشینان در چادر زندگی می کنند؟سپس به بیان دلایل مهاجرت کوچ نشینان می پردازم.بعد به بحث در مورد جامعه کوچ نشینی وزندگی قبیله ای وویژگیهای کوچ نشینان وخطراتی که زندگی آنها را تهدید می کند می پردازم .(با طرح سوالاتی از قبیل جامعه کوچ نشینان به چه شکل بود؟چرا بین آنها جنگ در می گرفت؟چرا افرادی شجاع وجنگاور بودند؟

نکات قابل توجه و اساسی که در تدریس این درس باید مورد توجه قرار گیرد:

1-مفهوم زندگی کوچ نشینی را درک کنند.

2-دلایل مهاجرت کوچ نشینان را بدانند.

3-علت زندگی کوچ نشینان در چادر را درک کنند.

4-شکل زندگی و جامعه کوچ نشینی ودلایل جنگها وخطرات زندگی آنها را بدانند.

دو سوال اساسی همراه با پاسخ از این درس که می تواند از یک سو قابلیت طرح در امتحان واز سوی دیگر در بر گیرنده ی موضوع درس باشد عبات است از:

1- زندگی کوچ نشینی را تعریف کنید؟انسانها همراه با تغییر فصل مکان زندگی خود را تغییر می دادند وبه جاهایی می رفتند که چراگاه خوب وهوای مناسب داشت وآب لازم و غذای کافی به آسانی به دست می آمد این نحوه ی زندگی را کوچ نشینی می نا مند.

2- چرا به کوچ نشینان چادر نشین می گویند ؟چون کوچ نشینان با استفاده از پشم وموی حیوانات موفق به ساختن چادر شدند وزندگی در چادر به آنها امکان می داد که به آسانی از جایی به جایی دیگر نقل مکان کنند.

ارسال طرح درس های آقای خسروانی از کراچی

ضمن تشکر از آقای خسروانی طرح درس های ایشان را در ادامه ی مطلب ببینید.

 

 

ادامه نوشته

ارسال طرح درس توسط آقای غلامرضا محمود پور از کراچی

با تشکر از آقای محمود پور از کراچی

 

طرح درس های ایشان از چند نظر قابل توجه  میباشد

 

۱ -استفاده از روش های متنوع

۲-  مخصوصا  استفاده از روش های نمایشی درتدریس تاریخ  که انجام آن را به همه ی همکاران عزیز توصیه میکنم

۳-  بیان  حقایق و واقعیت های تاریخی

۴- ایجاد انگیزه در دانش آموزان باروش های گوناگون

 

 طرح درس های ایشان را در ادامه مطلب مشاهده کنید.....

ادامه نوشته

مقدمه طرح در س آقای آریامنش

                                                                                

 به نام او که زینت زبانها و یادگار جانهاست


  باعر ض سلام و ادب و احترام


مقدمه      

                                                                                                                                                                آینده هر جامعه ای به کیفیت و کارآیی آموزش و پرورش آن جامعه بستگی دارد و کیفیت و بازدهی نظام آموزش و پرورش در هر کشوری به شناخت عوامل موثر در کیفیت تدریس و استفاده از شیوه های نوین تدریس است.                                                                                                                                                   در حقیقت سرمایه گذاری در جهت شناخت و استفاده از الگوهای بهینه تدریس، سرمایه گذاری برای استقلال و پیشرفت همه جانبه در زمینه های فردی، اجتماعی، اقتصادی، صنعتی، علمی، فرهنگی و پرورشی است، بر این اساس به جرات می توان ادعا کرد، کشورهایی که برای رسیدن به پیشرفت و کمال همه جانبه بدون عنایت به اصلاح و بهبود شیوه های تدریس ، در سایر ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... سرمایه گذاری می کنند، به بیراهه می روند.                                                در بهره گیری از یک روش تدریس معلمین ممکن است تنوعی از تکنیکها را برای افزایش اثربخشی فرایند یادگیری مورد استفاده قرار دهند. انتخاب و استفاده از روشهای مناسب تدریس در فرایند آموزش با دو هدف مهم صورت می گیرد:


1. تهیه و تدارک ابزاری برای شاگرد تا محتواي آموزش مشخص شده را بیاموزد


2. . کمک به حفظ علاقه فراگیران و درگير ساختن آنها در آموزش ، برای اینکه آموخته های آنها افزایش یابد.


در فرایند یاددهی – یادگیری ، معلم و دانش آموز می توانند به دو روش فعال و غیر فعال عمل نمایند. روش وقتی فعال است که معلم شرایط را مساعد می کند ویادگیرنده با مشارکت خود یاد می گیرد ، در واقع در این روش معلم تسهیل کننده یادگیری است. در روش غیر فعال معلم مخزن ومنبع اطلاعات است که آنها را به طرق مختلف به دانش آموز منتقل می کند، در واقع در این روش معلم انتقال دهنده معلومات و دانش است.از این رو فعال بودن و فراگیربه جای منفعل بودن، تسهیل کننده جریان آموزش بوده و زمینه فعالیت فراگیر رافراهم سازد ، معلم باید به جای فعال بودن و فرا گیر به جای منفعل بودن، تسهیل کننده جریان آموزش بوده و زمینه فعالیت فراگیر را فراهم سازد، معلم باید استراژی های تدریس را براي تشویق دانش آموزان و تقویت آنان برای درگیری در فرایند تفکر جهت دهی کنند تا بتوانند یادگیری را هدایت نمایند،
معلمان باید به دانش آموزان یاد بدهند که چگونه یاد بگیرند.

با تشکر از آقای حیدر آریامنش از میسور هند

طرح درس های آقای حیدر آریا منش از میسور

ضمن تشکر از آقای آریامنش به خاطر ارسال مطالبشان

برای دیدن طرح درس های ایشان به ادامه مطلب بروید

ادامه نوشته

ارسال مطلب توسط خانم فریبا احمدی از دهلی نو

باتشکر از خانم احمدی به خاطر ارسال مطالب

دیدن طرح درس در ادامه ی مطلب

ادامه نوشته

ارسال مطلب توسط خانم فریبا احمدی از دهلی نو

با تشکر از خانم فریبا احمدی به خاطر ارسال طرح درسهایشان

 

ارسال مطلب توسط خانم فریبا احمدی از دهلی نو

با توجه به اینکه خانم احمدی رشته تخصصی شان علوم اجتماعی نیست

ولی طرح درسشان قابل توجه است .

شعری از شاعر جوان فاضل نظری رئیس حوزه هنری  تهران

برخی از اشعار فاضل نظری

آیینه

گرچه چشمان تو جز در پی زیبایی نیست   

دل بکن!آینه این قدر تماشایی نیست

حاصل خیره در آیینه شدن ها آیا               

 دو برابر شدن غصه تنهایی نیست؟!

بی سبب تا لب دریا مکشان قایق را         

 قایقت را بشکن!روح تو دریایی نیست

آه در آینه تنها کدرت خواهد کرد             

  آه!دیگر دمت ای دوست مسیحایی نیست

آنکه یک عمر به شوق تو در این کوچه نشست      

حال وقتی به لب پنجره می آیی نیست

خواستم با غم عشقش بنویسم شعری            

 گفت:هر خواستنی عین توانایی نیست

 

 

برای دیدن سایر اشعار او به وبلاگ   mohammadkhomini.blogfa.com  مراجعه کنید باتشکر

طرح درس های آقای حیدر آریامنش به همراه مقدمه آن

به نام او که زینت زبانهاو یادگار جانهاست

 

با عرض سلام وادب و احترام

 

مقدمه

آینده هر جامعه ای به کیفیت و کارایی آموزش و پرورش آن جامعه بستگی داردو کیفیت و بازدهی نظام آموزش و پرورش در کشوری به شناخت عوامل موثر در کیفیت تدریس و استفاده از شیوه های نوین تدریس است.

در حقیقت سرمایه گذاری در جهت شناخت و استفاده از الگوهای بهینه ی تدریس، سرمایه گذاری برای استقلال و پیشرفت همه جانبه در زمینه های فردی،اجتماعی،اقتصادی،صنعتی،علمی،فرهنگی و پرورشی است،بر این اساس به جرات می توان ادعا کرد،کشورهایی که برای رسیدن به پیشرفت و کمال همه جانبه بدون عنایت به اصلاح و بهبود شیوه های تدریس، در سایر ابعاداقتصادی،اجتماعی،فرهنگی و...... سرمایه گذاری می کنند،به بیراهه می روند.

در بهره گیری از یک روش تدریس معلمین ممکن است تنوعی از تکنیکها را برای افزایش اثر بخشی فرایند یادگیری مورد استفاده قرار دهند. انتخاب و استفاده از روشهای مناسب تدریس در فرایند آموزش با دو هدف مهم صورت می گیرد:

۱- تهیه و تدارک ابزاری برای شاگرد تا محتوای آموزش مشخص شده را بیاموزد.

۲- کمک به حفظ علاقه فراگیران و در گیر ساختن آنها در آموزش،برای اینکه آموخته های آن ها افزایش یابد.

در فرایند یاددهی - یادگیری ،معلم و دانش آموز می توانندبه دو روش فعال و غیر فعال عمل نمایند.

روش وقتی فعال است که معلم شرایط را مساعد می کند و یاد گیرنده با مشارکت خود یاد می گیرد،در واقع در این روش معلم تسهیل کننده ی  یادگیری است.

در روش غیر فعال معلم مخزن و منبع اطلاعات است که آن ها را به طرق مختلف به دانش آموزا منتقل می کند،در واقع در این روش معلم انتقال دهنده ی معلومات و دانش است. از این رو فعال بودن و فراگیر به جای منفعل بودن،تسهیل کننده ی جریان آموزش بوده و زمینه ی فعالیت فراگیر را فراهم می سازد.معلم باید به جای فعال بودن و فراگیر به جای منفعل بودن، تسهیل کننده ی جریان آموزش بوده و زمینه ی فعالیت فراگیر را فراهم سازد، معلم باید استراتژی های تدریس رابرای تشویق دانش آموزان و تقویت آنان برای درگیر ی در فرایند تفکر جهت  دهی کند تا بتوانند یادگیری را هدایت نمایند.

معلمان باید به دانش آموزان یاد بدهند که چگونه یاد بگیرند.

 

ضمن تشکر از آقای آریامنش 

 

 طرح درس های ایشان را می توانید در ادامه مطلب مشاهده کنید.

ادامه نوشته

ارسال مطلب توسط آقای حیدر آریا منش از میسور

با تشکر از آقای آریا منش به خاطر ارسال طرح درس چون ایشان مطالبشان را با فرمت pdf  فرستاده اند

متعاقبا آن را  پس از نگارش  در گروه علوم اجتماعی قرار خواهم داد .

از همه همکاران تقاضا می کنم چنانچه قصد ارسال طرح درس های  جدید یا باقیمانده را دارند لطف کنند آن ها را با فرمت word  ارسال کنند . با تشکر

ارسال طرح درس توسط آقای جعفر آزمون از پونا

با تشکر از آقای جعفر آزمون به خاطر ارسال طرح درس

 

مشاهده  در گروه علوم اجتماعی

 

 

ارسال طرح درس توسط خانم فغانی از اسلام آباد

با تشکر از خانم فغانی به خاطر ارسال طرح درس

 

مشاهده در گروه علوم اجتماعی

ارسال طرح درس خانم فغانی از مجتمع امام حسین اسلام اباد

 

با توجه به اینکه خانم فغانی دبیر تخصصی علوم اجتماعی نیستند و رشته تخصصی ایشان ریاضیات است

با این حال طرح درس های خوبی را ارائه دادند که بدین وسیله از ایشان تقدیر و تشکر می کنم.

مشاهده طرح درس در ادامه مطالب

 

ادامه نوشته

طرح درس های مربوط به آقای جعفر آزمون از مدرسه پونا

 ضمن تشکر از آقای جعفر آزمون از مدرسه ی فردوسی پونا

طرح درس های مربوط به آقای آزمون را در ادامه مطلب مشاهده کنید.

ادامه نوشته

یاد گیری معمای حل نشده

هر چند هر روز با آن سر و کار داریم و شاید انسان به دنیا آمده ایم  که یاد بگیریم اما

یادگیری بزرگترین معمای فراروی انسان است که اگر چه خیلی در باره آن تحقیق و نوشته شده ولی هر روز زوایای جدیدی از آن به روی ما آشکار می شود

این که چگونه وکی ما یاد میگیریم و کی می شود ادعا کرد چیزی یادگرفته شده است چیزی شبیه پیش بینی زلزله است.چه بسا معلمانی که با تصور اینکه به بهترین وجه مشغول آموزش دانش آموزانند  و با اتکا بر تجارب چند ساله خود که راه را معمولا برای تغییر میبندند زمان اصلی آموزش را در دست دارند  ولی در واقع آنها را فرسنگها از نقطه اولیه ای که در آن بوده اند دور کرده اندو چه بسا انسانهایی که اصلا به آنها به دید معلم نگاه نمی شود ولی در واقع معلمان اصلی دانش آموزان ما آنها هستند افرادی مثل گروه های همسان یا هم مدرسه یهای  دانش آموز و یا شخصیت های مطرح در جامعه که اکثرا نمی توان به آنها کاملا متکی بود ولی واقعیت است و از آن گریزی نیست ودر این میان از نقش جامعه رسانه های دیداری وشنیداری و خیلی موارد مشابه میگذریم

برای اینکه کمی مصداقی برخورد کنیم  کمی به سوالات زیر توجه کنید

١. چقدر زمان کلاس شمای معلم حرف می زنید و چقدر دانش آموز

٢.چقدر شما توضیح می دهید و چقدر دانش آموز فکر می کند

٣.چقدر دانش آموز حفظ می کند        چه قدر میفهمد      چه قدر کشف می کند    وچه قدر از موارد ذکر شده را به کار می بندد

۴.چه قدر از وقت کلاس دانش آموز در گیر حل مسله است

۵.چه قدر اشتباه به عنوان عنصر اصلی یادگیری مورد استقبال قرار می گیرد

۶.چه قدر به مطلب مورد تدریس احاطه داریم( یکی از نشانه های احاطه به موضوع آسان شدن بیان آن موضوع است)

٧.چه قدر به این موضوع اشراف داریم که ارائه مطلب هر چند خوب و مدرن انجام گیرد تنها بخش کوچکی از فرایند تدریس است(در حالیکه زمان کلاس معمولا به ارائه میگذرد و معلمان معمولا از کمی وقت می نالند)

٨.ارزشیابی چه مفهومی در ذهن ما دارد آیا امتحان تنها راه ارزشیابی خود و دانش آموزان است

و صدها سوال از این دست که همه ما هر روز با آنها در گیر هستیم

فکر به این سوال ها می تواند زمینه رشد ما را فراهم کند در صورت امکان جوابتان را به یکی یا همه سوالات بفرستید که با کمال میل از آنها استقبال می شود

 


ارسال طرح درس با فرمت ورد

همکاران گرامی با سلام و آرزوی تندرستی برای شما

خواهشمندم طرح درس ها را با فرمت ورد ارسال نمایید با تشکر .

آخرین مهلت ارسال طرح درس

اسامی همکارانی که تا کنون طرح درس آن ها ارسال نشده است

خانم فریبا احمدی از دهلی

آقای عبد الحمید خسروانی از کراچی

آقای غلامرضا محمود پور از کراچی

خانم سمانه حکمت پور از بمبئی

آقای حیدر آریا منش از میسور

با تشکر از خانم فغانی  از مجتمع امام حسین (ع) اسلام آباد به خاطر ارسال طرح درس

همکاران گرامی آخرین مهلت ارسال طرح درس ها تا پایان اسفند ماه میباشد.

 

ارسال طرح درس

قابل توجه همکاران عزیز

۱- سرکار خانم فریبا احمدی از دهلی

۲- سر کار خانم شهناز فغانی از اسلام آباد

۳- سرکار خانم حکمت دوست از بمبئی

۴- جناب آقای عبدالحمید خسروانی از کراچی

۴- جناب آقای غلامرضا محمود پور از کراچی

۵- جناب آقای حیدر آریا منش از میسور

خواهشمند است تا پایان روز ۱۵ اسفند نسبت به ارسال طرح درس های خود اقدام فرمایید .                                 با تشکرنظری

 

لذت بردن از زندگی

لذت بردن از زندگی

 

زندگی  شما می‌تواند به زیبایی رویاهایتان باشد. فقط باید باور داشته باشید که می‌توانید کارهای ساده‌ای انجام دهید وفراموش نکنید همیشه یک نفرهمراه شماست و اون هم خداست . در زیر لیستی از کارهایی که می‌توانید برای داشتن زندگی شادتر انجام دهید، آورده شده است. هر روز آنها را به کار بگیرید و از زندگی خود در این سال لذت ببرید..

سلامتی:

۱- آب فراوان بنوشید.

۲- مثل یک پادشاه صبحانه بخورید، مثل یک شاهزاده ناهار و مثل یک گدا شام بخورید.

۳- از سبزیجات بیشتر استفاده کنید تا غذاهای فراوری شده.

۴- بااین ۳ تا E زندگی کنید: Energy (انرژی)، Enthusiasm (شور و اشتیاق)، Empathy (دلسوزی و همدلی).

۵- از مدیتیشن، یوگا، نماز و دعا کمک بگیرید.

۶- بیشتر بازی کنید.

۷- بیشتر از سال گذشته کتاب بخوانید.

۸- روزانه ۱۰ دقیقه سکوت کنید و به تفکر بپردازید.

۹- ۷ ساعت بخوابید.

۱۰- هر روز ۱۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنید و در حین پیاده‌روی، لبخند بزنید.

شخصیت:

۱۱- زندگی خود را با هیچ کسی مقایسه نکنید: شما نمی‌دانید که بین آنها چه می‌گذرد.

۱۲- افکار منفی نداشته باشید، در عوض انرژی خود را صرف امور مثبت کنید.

۱۳- بیش از حد توان خود کاری انجام ندهید.

۱۴- خیلی خود را جدی نگیرید.

۱۵- انرژی خود را صرف فضولی در امور دیگران نکنید.

۱۶- وقتی بیدار هستید بیشتر خیال‌پردازی کنید.

۱۷- حسادت یعنی اتلاف وقت، شما هر چه را که باید داشته باشید، دارید.

۱۸- گذشته را فراموش کنید. اشتباهات گذشته شریک زندگی خود را به یادش نیاورید. این کار آرامش زمان حال شما را از بین می‌برد.

۱۹- زندگی کوتاه‌تر از این است که از دیگران متنفر باشید. نسبت به دیگران تنفر نداشته باشید.

۲۰- با گذشته خود رفیق باشید تا زمان حال خود را خراب نکنید.

۲۱- هیچ کس مسئول خوشحال کردن شما نیست، مگر خود شما…

۲۲- بدانید که زندگی مدرسه‌ای می‌ماند که باید در آن چیزهایی بیاموزید. مشکلات قسمتی از برنامه درسی هستند و به مانند کلاس جبر می‌باشند.

۲۳- بیشتر بخندید و لبخند بزنید..

۲۴- مجبور نیستید که در هر بحثی برنده شوید. زمانی هم مخالفت وجود دارد.

جامعه:

۲۵- گهگاهی به خانواده و اقوام خود زنگ بزنید.

۲۶- هر روز یک چیز خوب به دیگران ببخشید.

۲۷- خطای هر کسی را به خاطر هر چیزی ببخشید.

۲۸- زمانی را با افراد بالای ۷۰ سال و زیر ۶ سال بگذرانید.

۲۹- سعی کنید حداقل هر روز به ۳ نفر لبخند بزنید.

۳۰- اینکه دیگران راجع به شما چه فکری می‌کنند، به شما مربوط نیست.

۳۱- زمان بیماری شغل شما به کمک شما نمی‌آید، بلکه دوستان شما به شما مدد می‌رسانند، پس با آنها در ارتباط باشید.

زندگی:

۳۲- کارهای مثبت انجام دهید.

۳۳- از هر چیز غیر مفید، زشت یا ناخوشی دوری بجویید.

۳۴- خداوند درمان‌گر هر چیزی است. (ذکر خدا شفای هر دردی است.)

۳۵- هر موقعیتی چه خوب یا بد، گذرا است.

۳۶- مهم نیست که چه احساسی دارید، باید به پا خیزید، لباس خود را به تن کرده و در جامعه حضور پیدا کنید.

۳۷- حتی بهترین هم می‌آید.

۳۸- همین که صبح از خواب بیدار می‌شوید، باید از خداوند تشکر کنید.

۳۹- بخش عمده درون شما شاد است، بنابراین خوشحال باشید.

آخرین اما نه کم‌اهمیت‌ترین:

۴۰- لطفا این موارد را به هر کسی که دوست دارید، بفرستید.

از وبلاگ در بندی در هندوستان

 

قابل توجه همکاران علوم اجتماعی شبه قاره ارسال طرح درس ها تا تاریخ 1 اسفند 1389

   با  سلام و عرض ادب به محضر همکاران محترم گروه  علوم اجتماعی شبه قاره

 

همانطور که قبلا  از طریق ایمیل به اطلاع شما رسیده است

مطابق بخش نامه شما ره 4/2173 به تاریخ 3/9/1389 لازم است که شما 5 درس از کتب درسی که تدریس می کنید را بر اساس فرم ارسالی به ارائه نکات مهم آنها پرداخته و اهداف درس را بنویسید منظور تهیه طرح درس یا فرمهای مشابه نیست بلکه هدف تلفیقی از دانش و معلومات شما در زمینه  تدریس و تجربیات ابتکاری این درس است .

انتخاب 3 درس به دلخواه شما و 2 درس توسط اینجانب خواهد بود .

بدین منظور شما باید عناوین 3 درس انتخابی خود را تا تاریخ ۱۵/۱۱/1389 از طریق ایمیل  به اینجانب اعلام فرمایید  .

 لطفا تا تاریخ ۱/1۲/1389  مطالب 5 درس را کامل نموده و به اینجانب ایمیل نمایید
تا در وبلاگ گروهها درج گردد.

از جناب آقای جعفر آزمون(مجتمع فردوسی پونا)  که بخشی از مطالب خود را ارسال کرده اند کمال تشکر را دارم.

 

آدرس ایمیل اینجانب : 

Nazari.emad@yahoo.com

 آدرس وبلاگ اینجانب:

http://www.Mohammadkhomini.blogfa.com


 

علوم اجتماعی /ارسال نمونه طرح درس

سرکارخانم احمدی دبیر محترم دهلی و سرکار خانم حکمت دوست از بمبئی

جناب آقای محمود پور از کراچی وجناب آقای آریا منش از  میسور

باسلام وعرض ادب و احترام

نمونه طرح درس و دروسی که توسط اینجانب برای شما انتخاب گردیده به ایمیلتان ارسال شده

لطفا تا نیمه دوم اسفند طرح درس ها را برایم ایمیل کنید .باسپاس فراوان از شما/نظری

علوم اجتماعی /ارسال نمونه سوال

جناب آقای ادیب از حیدر آباد هند نمونه سوال تاریخ به ایمیلتان ارسال شد. نظری

علوم اجتماعی

جناب آقای آزمون دبیر محترم مدرسه فردوسی پونا از ارسال طرح درس های علوم اجتماعی صمیمانه تشکر می کنم.نظری